4 spôsoby, ako zdravšie sedieť v práci

Že už ste z celého dňa, o týždni ani nehovoriac, totálne usedení a všetko vás bolí? Čo tak si trochu pomôcť a dopriať si aj v práci pohodlie? Možno je to jednoduchšie než ste si mysleli. Pre zamestnanca i zamestnávateľa.

Podľa portálu Zdravie.sk je najlepšie začať uvedomením si zlých návykov pri sedení. Prekrižovanie nôh, ich podsúvanie pod stoličku, chabé držanie tela na nesprávne nastavenej stoličke a predsunuté držanie hlavy patria k tým najčastejším. Neekonomické držanie zvyšuje energetické nároky na udržanie polohy a zamestnanci sa stávajú slabšími a unavenejšími. 

1. Stavte na opierky

Správne a pohodlné sedenie na kancelárskej stoličke si môžete zabezpečiť aj vďaka opierke chrbta. Znižuje napätie v chrbtici, pomáha predchádzať bolesti a prispieva k zdravému držaniu tela. Na výber sú rôzne veľkosti i také s pamäťovou penou.  

Nohy si tiež zaslúžia komfort, preto určite aj ony ocenia opierky. Stačí ich umiestniť pod kancelársku stoličku a pohodlne si na ne vyložiť nohy. Existujú klasické, s nastaviteľnou výškou, či teplotou.

2. Striedajte sedenie s chôdzou

Hoci sa tieto odporúčania na nás hrnú z každej strany, málokto sa nimi skutočne riadi. A stačí pritom tak málo… raz za hodinku-dve sa postaviť, ponaťahovať a prejsť zopár krokov po kancelárii či do kuchynky. Mnohí z nás sú však takí „zažratí“ do práce, že ich to ani nenapadne. Ak vám to práca umožňuje, nastavte si do mobilu pripomienku a praktizujte toto striedanie polôh pravidelne.

3. Netelefonujtea zároveň nepracujte na počítači

V týchto chvíľach je telo strnulejšie a je naň vyvíjaný ešte väčší tlak. Ak sa k tomu pridá aj stres, je to hotová katastrofa! Snažte sa preto pre vaše fyzické i psychické zdravie robiť iba jednu vec v tom istom čase.

4. Zaobstarajte si fitloptu

Sedieť na nej môžete rovnako doma, ako i v práci. Naozaj. Nie je nič jednoduchšie než zaobstarať takú sebe i zamestnancom. Navyše vás to vyjde oveľa menej peňazí ako nové kancelárske stoličky. Ortopédi ju odporúčajú, pretože príslušné svalové skupiny trupu a dolných končatín pri tomto spôsobe sedenia musia neustále pracovať. Fitlopta takisto umožňuje pohupovanie s blahodarným účinkom na platničky.

A zaujímavosť na záver: Viete, ako sa správa vaše telo počas sedenia v práci? Kalórie sa spaľujú pomalšie. Iba jedna za minútu. Ľudia so sedavým zamestnaním sú náchylnejší na vznik kardiovaskulárnych chorôb dvojnásobne rýchlejšie než tí, ktorí striedajú sedenie s postojom v práci.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Bolesť hlavy

Zaskočila vás bolesť hlavy v práci? Tipy, ako si pomôcť a predísť jej

Pracovať osem alebo dokonca dvanásť hodín je samo o sebe ťažké, nieto keď vás ešte pobolieva hlava. Migréna, nízky tlak ...
Čítať Viac
Tipy proti únave v práci

5 tipov, ako poraziť únavu v práci

Nie sú to len pondelkové rána, kedy bojujeme s klipkajúcimi očami a predstavou teplej postele. Kríza v práci nás môže ...
Čítať Viac
teambuildingy

Organizujte teambuildingy SO zamestnancami a PRE zamestnancov

Každá firma sa rozhodne z času na čas usporiadať nejaké teambuildingové podujatie. Či už ide o obyčajné posedenie, alebo formálnejší ...
Čítať Viac