5 tipov, ako poraziť únavu v práci

Nie sú to len pondelkové rána, kedy bojujeme s klipkajúcimi očami a predstavou teplej postele. Kríza v práci nás môže položiť kedykoľvek a kdekoľvek. Ak sa chcete takýmto stavom vyhnúť na porade či pri dôležitom stretnutí s klientom, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Prieskum poisťovne Dôvera z roku 2016 uvádza nasledovný fakt: Viac ako polovica Slovákov má vyčerpaný alebo veľmi vyčerpaný organizmus. Alarmujúce je, že hneď za najstaršou vekovou kategóriou (seniori nad 65 rokov) sa nachádzali tí najmladší (mladí ľudia medzi 18 až 29 rokov)!

Únava neobchádza nikoho z nás, ale ak ju máte na dennom poriadku, mali by ste spozornieť a keď už nič iné, „zobrať si k srdcu“ aspoň jednu z týchto rád:

1. Prijímajte viac vitamínu B12 Viac ako polovica Slovákov má vyčerpaný alebo veľmi vyčerpaný organizmus. 

Možno si potrpíte na zdravú a vyváženú stravu, možno nie. Každopádne, vašu únavu môže zapríčiniť nedostatok niektorých živín. Pokiaľ cítite, že ste pri práci pomalší a vaša produktivita neklesá pomaly, ale priam raketovo, skúste zvýšiť príjem vitamínu B12. Ten sa prirodzene nachádza v živočíšnych potravinách: v rybách, hydine, pečienke, vajíčkach alebo v mlieku a mliečnych výrobkoch. Ak vám spomínané potraviny nestačia, zvoľte nutričné doplnky. Vitamín B12 vám dodá nielen potrebnú dávku energie, ale je tiež vhodnou prevenciou pred anémiou.

2. Dajte si za hrsť orieškov namiesto sladkostí

Mandle, vlašské orechy alebo arašidy, samozrejme nesolené a nepražené, dodajú telu potrebnú dávku kyseliny listovej, magnézia a omega-3 mastných kyselín, ktoré potrebujú bunky na „nakopnutie“ a prekrvenie. Ich účinky sa dajú prirovnať ku káve, s tým rozdielom, že osviežujú na omnoho dlhší čas. Takže majte vždy poruke za hrsť orechov a uvidíte, že vám poslúžia lepšie ako nezdravé pochutiny a káva.

3. Obmedzte kávu a energetické nápoje

Káva a sladké nápoje s obsahom kofeínu síce môžu mať povzbudivý účinok, avšak len na určitú dobu. Hoci sa účinky dostavia už po niekoľkých minútach, pocit únavy sa len oddiali a neskôr je človek tam, kde bol aj predtým. Navyše, ak si váš organizmus vytvorí na ne návyk, už len ťažko sa bude vedieť prekonať a fungovať „na vlastné baterky“. Ak už nejaký „nabudzovač“ predsa len potrebujete, uprednostnite skôr také, v ktorých prevláda prírodné zloženie, najmä rastlinné stimulanty.

4. Choďte na prechádzku alebo si zacvičte

Nízka až stredná úroveň fyzickej záťaže vám pomôže zbaviť sa pocitu únavy. Naordinujte si dennú prechádzku do či z práce, prípadne počas obednej prestávky, alebo krátky strečing na pretiahnutie tela. Zlepšia krvný obeh a rýchlejšie dostanete kyslík do tela a mozgu, bez toho, aby ste sa unavili. Už niekoľko minút na čerstvom vzduchu, či strávených pohybom, vám dodá dostatok energie a vy sa tak budete opäť môcťnaplno vrhnúť do práce.

5. Regulujte teplotu v kancelárii

Mnohí zamestnanci si to v pracovnom zápale ani neuvedomujú, ale k vyššej únave môže prispieť aj privysoká teplota v kanceláriinedostatok kyslíka. Preto nezabúdajte častejšie vetrať a zabezpečte optimálne tepelné podmienky v interiéri. Nie až vtedy, keď niekto podotkne, že máte v miestnosti otrasný vzduch. No a určite vám nezaškodí ani to, ak si aspoň raz denne vyjdete na pár minút na čerstvý vzduch. Minimálne cez obednú prestávku. Je to jednoduché, čo poviete?

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac