To, že sa im nechce, nepovažujete za nič nové ani nebezpečné. To, že sú pomalší, s tým sa tiež nestretávate po prvýkrát. Ale ak ide o dôsledok pracovného preťaženia a neschopnosti regenerovať sily, mali by ste zbystriť pozornosť!
Čo je to vlastne ten syndróm vyhorenia?
Tento pojem sa používa len od začiatku 70. rokov na označenie súboru príznakov zahŕňajúcich: problémy s koncentráciou pozornosti, zníženie pracovného výkonu, vyčerpanie, nedostatok motivácie, frustrácia, nespokojnosť, vzťahové problémy v práci a doma, zdravotné problémy a zanedbávanie zovňajška. No napriek týmto všetkým faktorom je tu ešte jedna, a tou je posadnutosť prácou. I keď v nej nie ste a v podstate sa vám v tomto období ani nedarí…
Ďalšie príznaky syndrómu vyhorenia
- Nechutí vám jesť.
- Máte tráviace problémy.
- Trpíte nespavosťou.
- Objavujú sa choroby.
- Stáva sa z vás pesimista.
Najrizikovejšie povolania
Hoci sa nevyhýba takmer žiadnej profesii, najrizikovejšie sú tie charakterizované vysokou pracovnou náročnosťou, nárazovitosťou, intenzívnym kontaktom s ľuďmi a oproti tomu neadekvátnym ohodnotením:
- lekári, zdravotné sestry, psychológovia
- sociálni pracovníci, učitelia
- úradníci
- dispečeri
- policajti
- právnici
- profesionálni funkcionári
Ako bojovať so syndrómom vyhorenia?
Snažte sa s kolegami udržiavať dobré vzťahy a majte si vždy čo povedať aj mimo pracovných povinností. Stretávajte sa na zábavných posedeniach, podujatiach, ako zamestnávateľ organizujte teambuildingy. Do práce choďte vždy pozitívne naladení, dobre vyspatý a ak práve nie ste pri najlepšej sile, nebojte sa povedať nie. Žite aj pre niečo iné ako pre prácu – rodina, blízki, priatelia, šport, cestovanie, záľuby. Pravidelne sa vzdelávajte aj v oblasti zdravia, aby ste predišli takýmto psychickým problémom a syndróm vyhorenia odhalili už v začiatkoch.

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.
Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie
Čítať Viac

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…
Čítať Viac

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!
Čítať Viac