Čo namiesto kávy v práci?

4 zdravé alternatívy, ktoré vám ráno dobijú baterky

Aj vy patríte k tým, ktorí si žiadne ráno nevedia predstaviť bez šálky kávy?Milujete jej vôňu, chuť i „nabudzovacie“ účinky? Zamysleli ste sa však aj nad tým, že nie každá káva sa priatelí s vaším zdravím? Pozrite sa, aké zdravšie a vari aj chutnejšie alternatívy existujú. 

O tom, že nie je káva ako káva vás presvedčí nasledujúci výber nápojov. Možno si z nich vyberiete niektorý ako aspoň krátkodobú zdravšiu náhradu „životodarnej“ kofeínovej tekutiny z automatu. A rána v práci budú hneď krajšie a najmä zdravšie!

1. Melta

Tvorí ju zmes z koreňa čakanky, cukrovej repy, jačmeňa a žita. Má kávovú farbu a aj arómu, no neobsahuje kofeín. Chuť je horkastá, pripomína obilie alebo horkú čokoládu. Ak vám aj vychladne, nič to, dá sa piť i za studena. Čakankový koreň obsahuje inulín, nápomocný pri mnohých problémoch ako sú zápaly močových ciest,  zápcha či nechutenstvo. Navyše povzbudzuje metabolizmus, zbavuje stresu a pomáha pri sústredení.

2. Špaldový nápoj

Tento rastlinný nápoj síce neobsahuje kofeín, ale má vďaka praženiu kávovú chuť. Namiesto toho v ňom nájdete rastlinné steroly a stanoly, znižujúce hladinu cholesterolu. Špalda je nešľachtený druh pšenice, veľmi dobre stráviteľný. Obsahuje väčšie množstvo bielkovín, minerálnych látok (horčík, vápnik, fosfor, zinok) a vitamín B. Špaldový nápoj môžete piť teplý, ale i na spôsob ľadovej kávy. 

3. Guaranová káva

Máme niečo aj pre tých, ktorí nutne potrebujú svoju dennú dávku kofeínu. Vyskúšajte guaranovú kávu z obilninovej kávy a guaranového prášku. Guarana je známa pre svoje povzbudzujúce účinky. Avšak menej návyková a neprekysľuje žalúdok. Kofeín (presnejšie guaranín) v káve sa uvoľňuje pomalšie a nespôsobuje výraznejšie energetické výkyvy. Pôvodní obyvatelia Južnej Ameriky si ho spájali aj s navodením dobrej nálady.

4. Zelená káva

Tvoria ju nepražené zrná, vďaka čomu si uchováva väčšie množstvá niektorých aktívnych látok a antioxidantov. Tento druh kávy je dokonca dvakrát silnejší antioxidant ako napríklad čokoláda. Dokáže telo zbaviť niektorých nežiaducich toxínov a normalizuje hladinu cukru v krvi. Môžete ju nájsť rovnako v bezkofeínovej ako aj kofeínovej forme, pre lepšiu chuť sa pridávajú zložky ako čakanka, škorica či kardamón.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac