Črevné virózy na pracovisku: ako pri nich postupovať?

Patria k tým najnepríjemnejším ochoreniam, ktoré môžu zamestnancov postihnúť. A takisto aj k tým najnákazlivejším. Preto by ste už pri prvých náznakoch črevných problémov mali spozornieť a poslať zamestnanca domov, respektíve k lekárovi.

Čo je to črevná chrípka, črevná viróza?

Podľa portálu Zdravie.sk je črevná chrípka (akútna vírusová gastroenteritída) zápalové ochorenie tráviaceho traktu – žalúdok, tenké a hrubé črevo. Pri tomto ochorení dochádza k zápalu sliznice čreva a/alebo žalúdka, a tiež k možnému poškodeniu jeho funkcie. Vinníkmi črevnej virózy sú rotavírusy, enterovírusy či coxsackievírusy. Trvá jeden až tri dni a je infekčná. Prejavuje sa hnačkou, vracaním, nevoľnosťou, nechuťou do jedla, horúčkou, únavou, závratmi dehydratáciou a bolesťami svalov.

Črevná chrípka a hygiena

Črevná chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie. K prenosu dochádza tzv. fekálno-orálnou cestou, pri nedostatočnej hygiene rúk nakazených, kontaminovanou potravou, prípadne vodou alebo kvapôčkovou cestou – vzduchom. Toto všetko majte na mysli, ak spozorujete na pracovisku infikovaných jednotlivcov. Rizikovými miestami sú najmä toaleta, umývadlá, kuchynka, ale aj kancelárske stolíky. Tie sú doslova rajom pre šírenie vírusov. Teda, ak máte podozrenie, že sa niekto taký na vašom pracovisku vyskytuje, dajte mu prečítať tieto rady:

Postup pri liečbe črevnej virózy

  • nutná izolácia (aspoň tri dni)
  • pokoj na lôžku
  • jesť sucháre, slané krekry, varené zemiaky bez tuku, banány, neskôr zeleninový vývar
  • užívať živočíšne uhlie, ktoré na seba viaže toxíny
  • dôkladný pitný režim (voda, minerálka, čierny alebo skorocelový čaj, kolové nápoje)
  • dopĺňať minerály a soli
  • pripraviť si ryžový alebo mrkvový odvar – v 500 ml vody uvarte domäkka 2,5 dkg ryže/stredne veľkú mrkvu a rozmixovať. Doplniť do pol litra prevarenou vodou a na dochutenie pridať 20 g Glukopuru z lekárne.
  • antipyretiká si nasadiť až pri teplote nad tridsaťosem stupňov Celzia
  • Pri tejto viróze netreba navštíviť lekára, s výnimkou detí a starších ľudí, ktorým pri vracaní a hnačkách ľahšie hrozí dehydratácia. Dospelí by mali lekára vyhľadať až vtedy, keď choroba neustupuje ani po troch dňoch. Vtedy pravdepodobne virózu skomplikovala bakteriálna infekcia a nutné sú antibiotiká aj črevné dezinfekčné lieky.

V prípade, že hnačky a vracanie ustúpili, no naďalej máte zvýšenú teplotu, v tele vám ešte kolujú vírusy. Ostaňte doma a určite nechoďte do práce!

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac