Keď v práci bolí chrbát…

3 účinné cviky ako prevencia proti ochoreniam chrbtice

Každý, kto má sedavú prácu, sa určite aspoň raz za čas stretne s bolesťami chrbtice. Príčinou býva nesprávne sedenie, málo pohybu, ale i zlé nastavenie stoličky. Ak máte i vy, ako zamestnávateľ, skúsenosti s takýmito ľuďmi, okrem iného im môžete odporučiť zopár špeciálnych cvičení. Môžu ich praktizovať priamo v kancelárii a nehrozí, že sa budú vyhovárať na nedostatok času.

Podľa údajov portálu Pluska.sk za rok 2017, patria práve bolesti a ochorenia chrbtice medzi najčastejšie dôvody hospitalizácie v nemocniciach. Celkovo sa tento problém radí v rebríčku na druhé miesto.

Preto netreba nič podceňovať a radšej predchádzať takýmto problémom včas zdravým životným štýlom, správnym sedením i pravidelným cvičením. Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov:

1. Cvik na krčnú chrbticu

Pohodlne sa posaďte na kancelársku stoličku a uvoľnite ramená. Potom nakloňte hlavu do jednej strany, pričom ucho smeruje k ramenu. Zhlboka sa nadýchnite a vydržte so zadržaným dychom desať sekúnd. Počas tejto doby by ste mali na opačnej strane krku pociťovať jemné ťahanie. Pri výdychu nechajte hlavu voľne padnúť k ramenu. Toto cvičenie zopakujte niekoľkokrát na obe strany.

2. Cvik na hrudnú chrbticu

Sadnite si tak, aby bol chrbát a stehná v pravom uhle. Potom sa narovnajte a zhlboka sa nadýchnite. S nádychom pritlačte lopatky smerom k sebe a vydržte so zadržaným dychom približne päť sekúnd. Potom s výdychom uvoľnite. Tento cvik niekoľkokrát zopakujte.

3. Cvik na bedrovú chrbticu

Postavte sa nohami na šírku ramien, päty dajte dovnútra, špičky von a dlane zaprite o kríže. S nádychom sa mierne zakloňte, pokiaľ vám je to príjemné. Nezabúdajte správne dýchať. Potom sa vráťte späť do pôvodného postoja. Zopakujte niekoľkokrát.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *