Kurzy ľudového tanca – Tancuj tancuj vykrúcaj

Folklórny aerobik spája príťažlivú formu zábavy, zlepšovanie vlastnej kondície a poznanie tanečnej časti našej ľudovej kultúry.

Folklórny aerobik je riadna makačka

Pohyb je spojený s emóciami, v ideálnom prípade až s eufóriou. Vzhľadom k tomu, že v dnešnej hektickej dobe musíme veľakrát svoje emócie „držať na uzde“, je pohyb potrebný nielen biologicky, ale aj z psychologického hľadiska. Jednoznačným dôkazom pozitívneho pôsobenia tanca je fakt, že sa využíva aj ako forma terapie. A ak sa spojí vášeň k folklóru s radosťou z pohybu, vznikne ideálny koníček na trávenie voľlného času.

Ale faktom zostáva, že dnes má málokto toľko voľného času, aby mohol napríklad pravidelne tancovať v ľudovom súbore. O fyzických predpokladoch ani nehovoriac. Môže však vyskúšať folklórny aerobik, ktorý spája príťažlivou a dostupnou formou zábavu, zlepšovanie vlastnej kondície a poznanie tanečnej časti našej ľudovej kultúry. Človek sa naučí tanečné kroky z rôznych oblastí Slovenska a zhodí aj nejaké to kilečko. Zvládne to každý bez obmedzenia veku, či predchádzajúcich skúseností. Stáčí iba chcieť skúsiť niečo nové. Veď folklórny tanec reprezentuje našu slovenskú kultúru od nepamäti. Máme ho proste v krvi.

Vykrúť sa z roboty

Tanečný kurz je príjemným spestrením Dní Zdravia, firemných akcií či teambuildingov.  Firemné teambuildingové „ľudovky“ dokážu nielen zabaviť, ale aj zobudiť v kolegoch spolupatričnosť k firme. Čo tak roztancovať pracovný tím v ľudovom rytme? Budete prekvapení koľko zábavy zažijete. Nepodceňujte ľudovky, svalovica vás veru neobíde. Modernou formou vedená tanečná dvojhodinovka zaujme nielen tým, že si zakrepčíte na ľudovú nôtu a naučíte sa kroky z konkrétneho regiónu, ale aj tým že počas lapania po dychu sa čo-to dozviete o pôvode tanca a hlavne  odídete s „prázdnou“ hlavou.

Už v roku 2017 sa vykrútilo z roboty osem šikovných dievčat z Dellu. Skvelo sme sa zabavili a zapotili pri ženských tancoch Karička a Flaškový tanec. Tento rok vo februári 2018 sa už stihli vykrútiť devy z Henkelu. A teraz v máji bolo 10 dievčat a aj jeden odvážny šuhaj z Galileo School. Spoločne si užili a spoznali liptovskú tanečnú oblasť. Už tradične si devy odniesli domov na pamiatku aj stužku do vlasov.

Navyše, ženy môžu vyskúšať večerný kurz folklórneho aerobiku s názvom Vykrúcaj sa moja. Pre tancuchtivé páry je pripravený kurz Vykrúcaj ma šuhaj, v rámci ktorého si spoločne sa naštudujú tri krátke choreografie inšpirované tancami ako Krúcená, Šarišská polka a Raslavická polka. Raz do mesiaca sa koná Sobotná vykrúcačka – workshop ľudového mixu pre všetkých čo nemajú čas cez pracovný týždeň. Kto má rád aktívnu dovolenku, určite ocení pobytový kurz Vykrúcaj sa pri mori, ktorý sa tradične koná v auguste v Portoroži. Spojenie slovinskej prímorskej klímy, oddychu pri mori a nášho folklórneho tanca určite prinesie ovocie v podobe oddýchnutého tela a načerpanej energie.

Kto vás naučí ako sa vykrúcať?

Do ľudového tanca vás s radosťou zasvätí a povykrúca Kamila Ochabová, profesionálna tanečníčka a lektorka.  Tri roky tancovala v najznámejšom profesionálnom ľudovom súbore – SĽUK. Skúsenosti má aj mimo nášho slovenského folklóru a získala ich v  Sorbische national Ensemble v Bautzene. Účinkuje ako tanečníčka v  muzikáli Atlantída v choreografii Jána Ďurovčíka a pravidelne aj v letných operetách See fest spiele Mörbisch v Rakúsku. Aktuálne tancuje v muzikáli Prekliatie spolu s Cigánskymi diablami a v SND v operách Predaná nevesta a Únos zo Serailu. Okrem týchto aktivít sa venuje vlastnej tanečnej škole Tancuj tancuj vykrúcaj.

Boom slovenského folklóru nie je iba hipsterský trend

Nepochybne je vplyv ľudových tradícií hlboko zakorenený v každom z nás. Asi aj preto slovenské tradície zažívajú v poslednom období boom a sú v kurze tak, ako nikdy predtým. Folklór už dávno nie je len doménou starších ľudí. Práve naopak. Už aj mladšie generácie vnímajú zvyky a tradície ako niečo výnimočné, čosi, čo nám tu predkovia zanechali. A možno za to všetko môže moderná globalizácia. Nie všetci sa jej chcú podriadiť a vydávajú sa presne opačným smerom. K uvedomovaniu si svojich koreňov, k láske a hrdosti na svoj región. Niet sa teda čo diviť, že aj Slováci sa inšpirujú svojou národnou kultúrou. 

Možno v niekom aj komerčný folklorizmus prebudí hlbší záujem o tradície

Väčšina ľudí túži po svojich koreňoch. Ide len o to, akou cestou sa vydajú. Niekomu stačí na sebavyjadrenie nosiť tričko s folklórnym vzorom bez toho, aby si niečo zistil o ľudovom odeve či pôvode výšivky. Rovnako je to aj s príjemným pozeraním výpravnej televíznej folklórnej šou. Ale aj tento pasívny príjem folklórneho gýču môže v nás podnietiť záujem k hlbšiemu nahliadnutiu do folklóru. A od záujmu je uz len krôčik k vyskúšaniu na vlastnej koži.

Nepochybne je vplyv ľudových tradícií hlboko zakorenený v našom národnom povedomí. Tak neváhajte a vyskúšajte aj vy svoje sily  a poďte sa vykrúcať v rytme ľudoviek.

 

profesionálna tanečníčka a lektorka tanca v tanečnej škole Tancuj tancuj vykrúcaj

 

Mohlo by vás zaujímať:

joga

Projekt Office YOGA: naučí vašich zamestnancov, ako kompenzovať sedavé zamestnanie yogou

Koľko hodín vy alebo vaši zamestnanci denne presedíte? Prieskum Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zistil, že ...
Čítať Viac

Poradenská skupina Déhora: ani pri práci na zmeny nemusí hrať rodina druhé husle

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, tzv. work-life balance, je v súčasnosti pre uchádzačov o ...
Čítať Viac
Čučoriedkové smoothie

Sieť výživových poradní NATURHOUSE: zdravý jedálniček na mieru podľa zamestnania

Každý zamestnanec je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen ...
Čítať Viac