Máte sedavé zamestnanie? Skúste jogu – Ásana

Vierka, ktorá pracuje v medzinárodnej korporácii, už dlhodobo pociťovala výrazné bolesti chrbta. Bolo jej jasné, že za to môže sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu a nepravidelné cvičenie. Posledný rok sa jej problémy zhoršili tak výrazne, že sa vôbec nevedela sústrediť na prácu a často ju bolela hlava. Bola už nešťastná. Nakoniec jej kamarátka odporučila riešenie. V minulosti mala podobné problémy a pomohlo jej cvičenie jogy.

Vierka začala navštevovať hodiny jogy u Silvii, ktorá sa s podobnými prípadmi stretávala počas dlhoročnej praxe vyučovania jogy často. Zo začiatku neverila, že v štyridsiatke sa dajú odstrániť dlhodobo neriešené problémy s chrbticou. Prvé hodiny jogy nemala ľahké. Bolesti krížov a krčnej chrbtice jej neumožňovali formovať ani jednoduché záklony a jogové pozície. V sviečke takmer nedvihla nohy od zeme. Keďže mala problémy s koncentráciou, nezvládala ani jednoduché balančné cviky. 

Silvia od Vierky chcela len dve veci. Úprimný záujem a aktívnu spoluprácu. V praxi to znamenalo, že Vierka na hodiny jogy chodila pravidelne a jogové pozície – ásany si zacvičila pri menších bolestiach chrbta aj doma. Silvia jej vravela, že keď si bude vedome osvojovať správnu myšlienku, pomôže jej to rozvíjať vnútorné sily a cieľ dosiahne rýchlejšie.

Keď sa Vierkina kondícia časom zlepšila a úplne ju prestal bolieť chrbát, bola nadšená. Dokonca ju prešla aj vnútorná nepohoda, ktorú posledné roky pociťovala. Zlepšila sa aj jej koncentrácia, čo bolo vidieť nielen na lepšom zvládaní balančných pozícií, ale aj na zvýšenom pracovnom výkone. 

Po pol roku pravidelného cvičenia vraví Vierka Silvii: „Musím sa Vám poďakovať. Na začiatku som si vôbec neverila. Teraz som na seba hrdá. Joga ma dostala do novej psychickej a fyzickej kondície. Najviac ma teší, že si túto zmenu všimol aj môj manžel a deti“.

Výraznú zmenu na Vierke si všimli aj kolegovia v práci. Zrazu sa nesťažovala na žiadne bolesti, do práce chodila usmiata a plná energie. Vyzvedali, či bola u doktora, alebo berie nejaké nové lieky. Keď sa priznala, že začala pravidelne cvičiť jogu, chceli ju vyskúšať aj oni. Problémy s chrbtom mal každý druhý z nich, vekom a sedavou prácou sa tieto problémy len zhoršovali. Nakoniec sa dohodli so šéfom a Silvia aj s manželom Vladom začali precvičovať jogu u nich, vo firme. A naozaj, pravidelným cvičením sa im posilnil chrbát, odstránili neznesiteľné bolesti a boli v práci výkonnejší. Lepšie zvládali stres a to viedlo aj k zlepšeniu atmosféry vo firme. Nevedeli si jogu vynachváliť, vrátane šéfa.   

Tento Vierkin príbeh zrkadlí častú situáciu, kedy sa ľudia so sedavým zamestnaním začnú zaujímať o jogu. V súčasnosti je Vierka dlhodobou klientkou v Ásane, a je jednou z mnohých ľudí, ktorým Vlado a Silvia Wagnerovci za posledných 10 rokov dokázali pomôcť odstrániť, alebo vyriešiť ich problémy (nielen) s chrbticou.

V roku 2008 založili štúdio jogy Ásana, dnes je to už Ásana – akadémia vzdelávania a jogy. Okrem toho, že vzdelávajú nových učiteľov jogy, realizujú aj jogu pre firmy, kurzy jogy v Bratislave a okolí, a tematické jogové semináre.

Spolupracovali a dodnes spolupracujú s mnohými veľkými a úspešnými firmami, ale aj so strednými i menšími firmami. Najčastejšie realizujú jogu vo firmách pravidelne 1-2x do týždňa, alebo na teambildingových akciách, či formou firemných zdravotných balíkov (benefity v podobe poukážok pre zamestnancov). Ponúkajú dokonca aj program na zvládanie stresu, kde realizujú aj konkrétne cvičenia, ktoré pomáhajú zvyšovať odolnosť voči stresu. Súčasťou tohto programu je okrem teoretickej a diskusnej časti aj cvičenie jogy.

Spoločným znakom pre ich hodiny jogy je obsah a myšlienky, ktoré následne vyjadrujú v cvikoch a prenášajú ich na reálny život. Ich primárnym cieľom je záujem o človeka, záujem podporiť jednotlivca v jeho rozvoji a naučiť ho uvedomovať si a vnášať podstatné ciele do života a smerom do spoločnosti.

Detaily a všetky potrebné informácie o ponuke jogy pre firmy si môžete prečítať na webovej stránke www.asana.sk.

 

akadémia vzdelávania a jogy

 

Mohlo by vás zaujímať:

joga

Projekt Office YOGA: naučí vašich zamestnancov, ako kompenzovať sedavé zamestnanie yogou

Koľko hodín vy alebo vaši zamestnanci denne presedíte? Prieskum Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zistil, že ...
Čítať Viac

Poradenská skupina Déhora: ani pri práci na zmeny nemusí hrať rodina druhé husle

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, tzv. work-life balance, je v súčasnosti pre uchádzačov o ...
Čítať Viac
Čučoriedkové smoothie

Sieť výživových poradní NATURHOUSE: zdravý jedálniček na mieru podľa zamestnania

Každý zamestnanec je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen ...
Čítať Viac

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *