Ovocie do práce – Svet Bedničiek

Aké skúsenosti sú z praxe slovenských firiem v starostlivosti o zamestnancov a ich zdravie? Svet Bedničiek – najväčší internetový obchod s farmárskymi potravinami (www.svetbedniciek.sk) má aj podprojekt s názvom „Ovocie do práce“. Ovocie do práce je firma, ktorá sa profesionálne zaoberá dovozom ovocia a ostatných farmárskych produktov pre zamestnancov firiem priamo do kancelárií, dnes dodávajú ovocie do mnohých známych firiem ako napríklad Volkswagen Slovakia, Dell, Adidas, Oracle, Pantheon, Electrolux, Raiffeisen Service center, Pixel federation, MetLife a iné. V interview vám prezradia informácie priamo z praxe slovenských firiem a ich best practice v starostlivosti o zdravie zamestnancov, inšpirujte sa aj vo Vašej firme!

Rozhovor s: Ing. Karolína Bobríková – marketingová manažérka Sveta Bedničiek a Ing. Peter Kindel, CEO Sveta Bedničiek a CEO Ovocia do práce.

Aká je situácia v slovenských firmách – majú záujem o dodávky ovocia pre zamestnancov?

Firma Ovocie do práce je na trhu od roku 2014, založili sme ju približne po roku po vzniku Sveta Bedničiek. Aktuálne sa naozaj čoraz viac nielen veľkých, ale aj malých a stredných firiem zaujíma o zdravie ich zamestnancov, hlavne približne posledné 2 roky. Stále viac sa totiž šíri všeobecná osveta o tom, ako pozitívne vplýva starostlivosť o zamestnancov nielen na ich výkon, ale aj všeobecnú pohodu a zníženie fluktuácie zamestnancov. V medziročnom porovnaní rokov 2016 a 2017 dopyt narástol až o cca 50 %.

A majú aj samotní zamestnanci záujem o benefit v podobe ovocia?

Zamestnanci môžu vo firmách využívať rôzne benefity, podľa našich štatistík majú častokrát v rámci benefitného systému možnosť vybrať si z vopred daných možností, ide hlavne o športové aktivity. Ostatné benefity sú dané pevne: možnosť využiť sick day, zobrať si home office, dovolenka navyše a podobne. Čo sa týka ovocia do práce – zo skúseností iných firiem vyplýva, že zamestnanci nejedia ovocie, pokým ho nemajú na dosah, napríklad na poschodí v kancelárii alebo vo firemnej kuchynke. Tí, ktorí si zájdu do bufetu, si s väčšou pravdepodobnosťou dajú kávu a niečo sladké než ovocie. Poskytovaním ovocia priamo na pracovisku dávate zamestnancom možnosť jesť ovocie častejšie! Podľa našich skúseností si zamestnanci benefit v podobe ovocia v práci rýchlo obľúbia a potom si už bez neho nevedia predstaviť svoj pracovný deň. Ak sú hladní, majú po ruke svoju porciu ovocia, a nejedia tak prázdne kalórie (sladkosti, potraviny s mnohými éčkami a pod.), čo ocenia hlavne ženy.

„Zo skúseností firiem vyplýva, že zamestnanci nejedia ovocie, pokým ho nemajú na dosah, napríklad na poschodí v kancelárii alebo vo firemnej kuchynke.“

Aká denná porcia ovocia väčšinou pripadá na 1 zamestnanca firmy?

Na začiatok pre firmy odporúčame zaradiť aspoň 1 až 2 druhy ovocia 1x denne na zamestnanca. To, že je ovocie zdravé, vedia všetci, ale len málokto z nás si dopraje odporúčaných 5 porcií ovocia a zeleniny denne, hlavne ak s ovocím začína. Zamyslime sa – v práci trávime približne 60% svojho denného „bdelého“ času. Práve v práci by sme si preto mali dopriať svoje 3 porcie ovocia/zeleniny z piatich. Pravidelnou dodávkou ovocia do práce a tým, že ovocie bude voľne k dispozícii v kancelárií sa tento cieľ stane reálnejším pre väčšinu zamestnancov. Ak ponúknete zamestnancom vo firme zdravé ovocie, zníži sa tak konzumácia nie veľmi zdravých bagiet s „éčkami“ či sladkostí z automatov. Čo si budeme hovoriť, je všeobecne známe, že éčka či sladkosti nám veľmi na energií nepridajú :). Postupne sa dá pridávať čoraz viac porcií denne, zo zdravotného hľadiska ide ideálne o tie 2 – 3 na zamestnanca na pracovný deň (a doma by ich mal doplniť v ideálnom prípade o 2 ďalšie porcie čerstvého ovocia či zeleniny).

„Podľa našich skúseností si zamestnanci benefit v podobe ovocia v práci rýchlo obľúbia a potom si už bez neho nevedia predstaviť svoj pracovný deň. Ak sú hladní, majú po ruke svoju porciu ovocia, a nejedia tak prázdne kalórie (sladkosti, potraviny s mnohými éčkami a pod.), čo ocenia hlavne ženy.“

A u vás vo firme zjete tie 3 porcie ovocia či zeleniny za deň?

Väčšinou áno! My vo Svete Bedničiek sme zaviedli možnosť vybrať si zo zeleniny a ovocia (hlavne jablká, hrušky, mandarínky, pomaranče či iné sezónne slovenské ovocie) každý deň zdarma. Takže kto chce, len si zoberie ovocie v sklade. Do kancelárie si ho kolegovia nosia zo skladu už automaticky sami, kto príde prvý do skladu po papiere, ten zoberie dávku ovocia pre všetkých :).

Vraveli ste, že sa spoločnosti čoraz viac orientujú zo „sick days“ na „zdravé dni“, čo tým myslíte?

Z našej skúsenosti ako dodávateľa ovocia do mnohých firiem vieme, že čoraz viac sa firmy zameriavajú na rôzne benefity týkajúce sa zdravia zamestnancov. Mnoho firiem majú stále ako benefit „sick days“ – zamestnanec nepotrebuje PN od doktora, ale môže ostať doma a doliečiť sa aj bez neho. Je to pre zamestnanca určite fajn, nemusí sa báť o mzdu – tá mu „plne beží“ počas sick day. Nie je to zlý benefit. Len sme tým chceli povedať, že čoraz viac firiem začína problematiku zdravia zamestnancov brať vážne a komplexne – ponúkajú športové aktivity, aktívne do nich zapájajú zamestnancov, a ovocie nedávajú na výber, ale rovno ho firma do kancelárie zaobstará a garantujeme vám, že ho zamestnanci ocenia!

Aké ovocie ponúkate do firiem?

Všetko možné, čo je dostať na trhu. Tým, že Ovocie do práce je priamo podprojektom Sveta Bedničiek, máme prístup k veľmi kvalitnému sezónnemu slovenskému ovociu. Sú firmy, ktoré chcú len lokálne ovocie (jabĺčka, hrušky, marhule, maliny…), väčšinou však hľadajú firmy rozmanitosť. Preto dopĺňame dodávky ovocia aj o zahraničné ovocie ako banány, mandarínky, pomaranče. Niektoré občas obzvláštnia ponuku exotickým ovocím prémiovej kvality (nakrájajú si sladučký ananás, otvoria si mladý kokos a podobne).

Akých dodávateľov máte?

Dodávateľov starostlivo vyberáme, môžete si o nich priamo prečítať viac na stránke Sveta Bedničiek v sekcii Farmári – prirodzené pestovanie zaručuje jedinečnú vôňu a chuť ovocia. 

Myslíte si, že má význam edukácia o zdraví a zdravom životnom štýle pre zamestnancov?

Jednoznačne! Ako sme už spomínali, my to cítime na dopyte po našich službách. Poviem to stručne – z ľudskej povahy vieme, že väčšinou nestačí urobiť „bububu“ na to, aby sa niečo len tak zmenilo. Teda zamestnanec vie, že ak bude dlho sedieť v práci, bude sa stresovať a nezdravo jesť, je vysoká pravdepodobnosť, že dostane napríklad kardiovaskulárne ochorenie. Kým ho nemá, pravdepodobne to nebude riešiť. Najlepšou prevenciou je to ovocie zamestnancovi dať rovno pod nos. Ale správna edukácia s návrhom možností, rady, tipy a triky, ako napríklad ponúka Váš magazín Fresh, to je to, čo vytvorí aktívny dopyt priamo od samotných zamestnancov. Budú spokojnejší, šťastnejší, budú to na sebe chcieť skúšať sami… Hlavne obsahuje aj komplexné rady, smerujúce nielen k fyzickej, ale aj duševnej a sociálnej rovnováhe.

Ktorým firmám napríklad dodávate ovocie do práce?

Sú to naozaj firmy z rôznych odvetví, rôznej veľkosti. Dodávame napríklad pre Volkswagen Slovakia, Dell, Adidas, Oracle, Pantheon, Electrolux, Raiffeisen Service center, Pixel federation, MetLife  a mnohé iné.

Čím ste iní ako iné drobnejšie firmy poskytujúce službu dovoz ovocia do práce?

 Máme v tom najdlhšiu prax, a nakoľko máme aj najväčší e-shop s farmárskymi potravinami, máme prístup k tým najkvalitnejším lokálnym ale aj zahraničným produktom. Vieme do firmy dodať celý sortiment: domáce maslo, mlieko, občas firmy objednajú aj čerstvo upečené koláče či pečivo bez „éčok“, sušené ovocie a mnohé iné. Sme tiež flexibilní – máme vlastné chladené vozidlá, prispôsobíme sa Vašim požiadavkám: deň dodávky, hodina dodania, spôsob platby… Objednávku môžeme rozdeliť po poschodiach, jednotlivých oddeleniach alebo dodať na rôzne adresy.

Prečo ste sa rozhodli založiť robiť Ovocie do práce?

Začalo to celé Svetom Bedničiek, ktorý založili Andrej a Peter, dlhoroční kamaráti a spolužiaci z vysokej školy, zvyknutí na kvalitné ovocie a zeleninu dopestované na vlastných záhradkách. Rozhodli sa preto podporiť slovenských šikovných farmárov, v roku 2017 boli za ich podporu aj nominovaní a vybraní medzi finalistov ceny Via Bona Slovakia 2017 od Nadácie Pontis. Medzi nami a farmármi sú častokrát už vybudované až priateľstvá a svoju prácu jednoducho milujeme :). Má totiž zmysel, a to je dôležité.

 

Spoločnosť sa zaoberá dovozom ovocia a ostatných farmárskych produktov pre zamestnancov firiem priamo do kancelárií.

 

Mohlo by vás zaujímať:

joga

Projekt Office YOGA: naučí vašich zamestnancov, ako kompenzovať sedavé zamestnanie yogou

Koľko hodín vy alebo vaši zamestnanci denne presedíte? Prieskum Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zistil, že ...
Čítať Viac

Poradenská skupina Déhora: ani pri práci na zmeny nemusí hrať rodina druhé husle

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, tzv. work-life balance, je v súčasnosti pre uchádzačov o ...
Čítať Viac
Čučoriedkové smoothie

Sieť výživových poradní NATURHOUSE: zdravý jedálniček na mieru podľa zamestnania

Každý zamestnanec je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen ...
Čítať Viac