Podpora zdravia a kvality života zamestnanca: týchto 6 firemných benefitov určite ocení

Zaujímate sa aj o iný ako pracovný život vašich zamestnancov alebo vám je to úplne jedno? Snažíte sa, aby mali na pracovisku všetko potrebné, no tým sa to pre vás končí? Omyl! O výkonnosti každého pracovníka rozhoduje najmä detailný a individuálny prístup zamestnávateľa.

„Len nech je v práci, zvyšok ma už nezaujíma.“ Takto to bolo donedávna. No našťastie sa to už začína pomaly meniť. Zamestnávatelia si uvedomujú, že ak si chcú udržať zamestnancov čo najdlhšie, musia pre nich urobiť viac než len platiť ich (a aj to občas biedne). Firemné benefity so zameraním na zdravie i relax sú preto čoraz populárnejšie. Často zavážia viac než finančné ohodnotenie. Z nasledujúcich by ste si i vy mohli vziať príklad:

1. Pravidelné firemné raňajky

Príjemný začiatok pracovného dňa, aj toho nie príliš obľúbeného pondelkového, môžete vykúzliť celkom ľahko. Postačí pravidelná ranná šálka kávy alebo čaju, nejaké ovocie, zelenina, sendviče, cereálie v zasadacej miestnosti. Všetkým sa s plným žalúdkom bude pracovať lepšie a navyše môžete týmito stretnutiami nahradiť niektoré porady.

2. Masáže na pracovisku

Mnoho firiem má už tento benefit zavedený pravidelne. Môžete sa dohodnúť s konkrétnymi odborníkmi, ktorí si pre vašu firmu vždy v určený deň nájdu hodinku – dve času. Pomôžu pri stuhnutej, bolestivej chrbtici a povedia vašim zamestnancom viac o ich zdravotných problémoch. Okrem toho im takýmto spôsobom dožičíte príjemný relax.

3. Zľavy na dovolenky v partnerských cestovných agentúrach

Spolupracujete v rámci marketingu a PR s niektorou cestovnou kanceláriou? Využite to pri podpore kvalitného oddychu vašich zamestancov. Dohodnite si s cestovkami výhodnejšie ceny zájazdov a dovoleniek pre vašu firmu. Zariaďte, aby sa táto informácia dostala ku všetkým pracovníkom a zistite si takisto, ktoré destinácie sú u vás najžiadanejšie.

4. Extra voľno

Počuli ste už o narodeninovom voľne či voľne pri narodení dieťaťa? Alebo dovolenke navyše ako odmene za lojálnosť zamestnanca, keď sa extra voľno viaže na odpracované roky vo firme? Že nie? Niet sa čomu čudovať, podľa prieskumov má tento benefit zatiaľ len asi desatina Slovákov, zatiaľ čo susední Česi sa chvália už tretinou. Je načase to zmeniť, čo poviete?

5. Podpora športu a pohybu

Zaveďte vo vašej firme športové dni, firemné turnaje alebo sa pravidelne zúčastňujte súťaží či pretekov. Podporíte tak zdravie a kondíciu jednotlivca, ale i tímového ducha.

Dobrým nápadom je aj podpora presúvania sa zamestnancov na pracovisko na bicykli alebo behom. Zabezpečte vo vašich priestoroch stojany na bicykle, šatne, sprchy. Oplatí sa vám to, pretože v zdravom tele zdravý duch!

6. „Sick days“ namiesto lekára

A máme pre vás aj jeden bonusík. Čo tak nepožadovať potvrdenia od lekára a nemať stanovených maximálnych 7 dní? Namiesto toho povoliť zamestnancom čerpať takzvané sick days, ktorých počet môžete ľubovoľne ohraničiť, prípadne povoliť ich neobmedzené množstvo? Pri vzájomnej dôvere a dobrých vzťahoch sa to dá. Na Slovensku tak funguje napríklad firma CBRE.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac