Projekt Office YOGA: naučí vašich zamestnancov, ako kompenzovať sedavé zamestnanie yogou

Koľko hodín vy alebo vaši zamestnanci denne presedíte? Prieskum Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zistil, že viac ako 60 % dospelej svetovej populácie trpí sedavým spôsobom života. Vtedy fyzická aktivita za týždeň predstavuje menej ako 90 minút!

Najčastejšími prejavmi tejto sedavej choroby sú atrofia svalstva, osteoporóza kostí, deformovanie chrbtice, ale aj chronická únava ba až vyhorenie, obezita, kardiovaskulárne problémy ako vysoký tlak, či metabolické poruchy ako je cukrovka. Yoga je práve takou aktivitou, ktorá sa dá praktizovať po telesnej ako aj duchovnej stránke kdekoľvek počas bežného dňa, za kancelárskym stolom nevynímajúc.

YOGA pre zamestnanca

Ak si zamestnanec, môžeš si ju podľa mojich inštrukcií a foto-návodu zacvičiť v pohodlí svojej kancelárie kedykoľvek – stačí, ak si vyberieš zostavu yoga cvikov podľa svojich potrieb a venuješ jej svojich 10 minút času – bolí Ťa krk? Skús začať TU. Nevieš, či sedíš správne? Skontroluj si to TU. Máš pocit stuhnutých kĺbov? Návod, ako ich roztancovať nájdeš TU. A celkovo by si rád kompenzoval svoje sedavé zamestnanie bez toho, aby si ho musel zmeniť? Moje rady & tipy ako to robím ja si prečítaš TU.

YOGA pre zamestnávateľa

Ak si zamestnávateľ, venuj jej nácvik či pravidelné cvičenie svojim zamestnancom ako benefit, ktorý sa vráti obom stranám niekoľkonásobne.

Prínosom tohto obojstranne výhodného zamestnaneckého benefitu budú pre zamestnávateľa:

  1. Zdraví zamestnanci bez bolestí chrbtice či kĺbov, čo znižuje riziko výskytu chorôb z povolania, a tým aj budúce náklady zamestnávateľa na PN či peňažné kompenzácie.
  2. Zvýšenie efektivity a výkonu na pracovisku ako priamy následok zlepšenia fyzickej a psychickej kondície zamestnancov, schopnosti koncentrovať sa a nebyť roztržití, ako aj zvládať stres.
  3. Predchádzanie syndrómu vyhorenia vďaka podpore work-life balance, ktorý je trendom moderných západných krajín a postupne si ho osvojujú aj spoločnosti na Slovensku.
  4. Zdravá a pozitívna atmosféra na pracovisku, zlepšenie medziľudských vzťahov, vychádzajúc aj zo spoločného hobby a praktizovania meditácie podľa pozitívnej psychológie.
  5. Výhodný náklad zamestnávateľa pre podporu kompenzácie sedavého spôsobu života priamo na pracovisku v porovnaní s nákladmi na iné individuálne či jednorazové benefity.
  6. Využitie priestorov pracoviska, kde prichádza lektor yogy osobne ako aj šetrenie prostriedkov i času zamestnanca, ktorý by potreboval pri presúvaní sa kolónami za cvičením.

Moju Office YOGU je možné využiť na pracovisku vo dvoch formách:

  1. Pravidelné cvičenie na mieru šitej zostavy yogy podľa potrieb zamestnancov v priestoroch pracoviska (napr. 1 – 2x týždenne v konkrétne stanovený čas v trvaní 60 minút).
  2. Nácvikom stoličkovej yogy, správneho sedenia a odstránenia najčastejších zlozvykov (napr. praktický seminár v trvaní 2-3 hodín a jeho opakovanie každé 2-3 mesiace, poradenstvo zamestnávateľovi pri doplnení priestorov o jednoduché nástroje pohybu, praktické tipy zamestnancom, ako kompenzovať sedavý spôsob života a aké pomôcky by v ich kancelárii nemali chýbať).

Pohyb je návyk. Ak zvládneš adaptáciu, potom sa stane pre teba už automatickou voľbou. Ver mi, ja bez neho nedokážem existovať a plánujem si ho na týždeň dopredu, aby sa nikdy nestalo, že naň nezvýši čas (napr. pre iné návyky dnešnej doby typu prezeranie si sociálnych sietí). Keďže v dôsledku pohybu sa v našom tele produkujú hormóny šťastia – endorfíny, pri jeho absencii ti jednoducho začne chýbať. Lebo si spomenieš na tú dobrú náladu, odpútanie sa od myšlienok na povinnosti či starosti, spokojnosť so sebou samým, skutočný hlad, ako aj zlepšenie spánku vďaka zaslúženej únave. 

Niekedy však ani 1 hodina poctivého cvičenia nemusí stačiť, ak presedíme denne 8 hodín v práci, k čomu prirátaj minimálne hodinu na presun u väčšiny v polohe šoféra či státím v preplnenej MHD ovešaní taškami. Dnes už takmer každý smartfón vyhodnocuje čas strávený za mobilnou obrazovkou a po prirátaní tohto času zisťujeme, že naša chrbtica je v nesprávnej polohe cca. polovicu z nášho dňa. Aj preto odporúčam cvičiť všade tam, kde sa dá, a začať môžeš hneď teraz za svojím kancelárskym stolom alebo cvičenie dopriať celej firme vďaka službe Office YOGA.

 

Som Peťa, certifikovaná lektorka Power YOGY a právnička v jednom. Už od čias štúdia práva som našla práve v yoge prostriedok, ktorým ich zmierňovať a liečiť. Dôsledky sedavého zamestnania na telo a myseľ preto veľmi dobre poznám a už od čias štúdia som našla práve v yoge prostriedok, ktorým ich zmierňovať a liečiť. Preto som vytvorila projekt Office YOGA, ako formu pozvánky yogy do nášho každodenného života. Pridaj sa a dovoľ tak vykročiť yoge aj mimo hraníc svojej yoga podložky 🙂

 

Mohlo by vás zaujímať:

joga

Projekt Office YOGA: naučí vašich zamestnancov, ako kompenzovať sedavé zamestnanie yogou

Koľko hodín vy alebo vaši zamestnanci denne presedíte? Prieskum Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zistil, že ...
Čítať Viac

Poradenská skupina Déhora: ani pri práci na zmeny nemusí hrať rodina druhé husle

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, tzv. work-life balance, je v súčasnosti pre uchádzačov o ...
Čítať Viac
Čučoriedkové smoothie

Sieť výživových poradní NATURHOUSE: zdravý jedálniček na mieru podľa zamestnania

Každý zamestnanec je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen ...
Čítať Viac