Sieť výživových poradní NATURHOUSE: zdravý jedálniček na mieru podľa zamestnania

Každý zamestnanec je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen chuťové požiadavky, ale aj zdravotný stav, ročné obdobia, fyzickú záťaž. Je dôležité mať na mysli, že nie všetko je vhodné pre každého.

Sedavé zamestnanie je ideálne na pravidelné stravovanie

Tí, ktorí pracujú v kanceláriách a majú sedavé zamestnanie, mávajú možnosť rozplánovať si konzumáciu jednotlivých porcií a vďaka tomu jesť pravidelne. Keď k tomu pridajú aspoň mierny pohyb vo forme chôdze do práce a chôdze do schodov, majú takmer vyhrané. Ďalšou skvelou fyzickou aktivitou pre spevnenie tela a relaxáciu mysle je napríklad joga.

Fyzicky náročná práca si vyžaduje stravu bohatú na sacharidy

Pokiaľ máte fyzicky náročnejšiu prácu, je dôležité si strážiť príjem sacharidov, aby ste mali dostatok sily a energie. „Výbornými sacharidovými prílohami sú bulgur, celozrnná ryža, quinoa, celozrnné cestoviny, strukoviny, zemiaky, sladké zemiaky. Pri desiatej je dôležité nezabudnúť na pravidelnú konzumáciu ovocia. A pozor, u vás obzvlášť platí pravidelný pitný režim – minimálne 2 litre čistej vody denne,“ hovorí Mgr. Zuzana Bohátová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.

V prípade, že pracujete aj na nočné smeny, doprajte si sacharidy vo forme ovocia, ktoré vás osviežia a dodajú vám energiu. Približne 3-4 hodiny pred spánkom (aj keď je to ráno) sa najedzte.

Vodiči a pokladníčky ocenia smoothie

Tip pre vodičov, ale aj pokladničné v supermarketoch. Keď si nemôžete odbehnúť na desiatu, pripravte si napríklad smoothie alebo rozmixované ovocie zriedené vodou. Pre lepší sýtiaci efekt môžete pridať jogurt, tvaroh a semienka. Keď si takúto desiatu nachystáte vopred so sebou, nemusíte sa spoliehať na to, že si cestou autom „niečo“ kúpite.

Z čoho si pripraviť smoothie do práce?

Čučoriedky sú výborné na podporu trávenia a vďaka flavonoidom tiež na detoxikáciu, navyše pomáhajú žilovému systému. Hodia sa skvele pre všetkých, ktorí trpia na kŕčové žily. Avokádo je bohaté na zdravé tuky. „Chia semienka sú silným antioxidantom, kvalitným zdrojom bielkovín, majú výrazný sýtiaci efekt bez navyšovania energie, obsahujú veľké množstvo horčíka, železa, draslíka, zinku a prospievajú správnej funkcii metabolizmu a nervového systému,“ vysvetľuje Mgr. Zuzana Bohátová.

Recept na čučoriedkové smoothie

Rozmixujeme čučoriedky, špenát, trochu avokáda pre zjemnenie a pridáme chia semienka – pomery jednotlivých ingrediencií necháme na vašich chuťových preferenciách.

 

NATURHOUSE je celosvetová sieť výživových poradní s vedúcim postavením v Českej republike, na Slovensku aj v zahraničí. Koncept bol založený v roku 1992 v Španielsku a teraz prevádzkuje na 2 300 výživových poradní v 32 krajinách sveta. Pridaná hodnota konceptu tkvie v osobnom výživovom poradenstve zadarmo, dlhodobej práci s klientom a širokom sortimente exkluzívnych produktov. Viac ako 6 500 000 osôb dosiahlo vďaka NATURHOUSE svoj cieľ znížiť a kontrolovať svoju hmotnosť. V súčasnej chvíli pôsobí na slovenskom trhu 34 pobočiek, ktoré sú vo veľkej väčšine prevádzkované samostatnými podnikateľmi – franchisantami. Prvá pobočka bola otvorená spoločnosťou REDUCCIA, s.r.o. v roku 2008. Viac informácií https://www.naturhouse.sk/.

 

Mohlo by vás zaujímať:

joga

Projekt Office YOGA: naučí vašich zamestnancov, ako kompenzovať sedavé zamestnanie yogou

Koľko hodín vy alebo vaši zamestnanci denne presedíte? Prieskum Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zistil, že ...
Čítať Viac

Poradenská skupina Déhora: ani pri práci na zmeny nemusí hrať rodina druhé husle

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, tzv. work-life balance, je v súčasnosti pre uchádzačov o ...
Čítať Viac
Čučoriedkové smoothie

Sieť výživových poradní NATURHOUSE: zdravý jedálniček na mieru podľa zamestnania

Každý zamestnanec je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen ...
Čítať Viac