Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? Niet nič horšieho, pokiaľ v takomto zamestnaní pracujete roky. Lebo povedzme si, na čo sa máte potom tešiť, keď viete, že nič nové nepríde? Preto sa včas posnaže, aby tomu bolo naopak.

Poznáte to, zrazu začne chýbať motor, tá hnacia sila, ktorá by človeka poháňala stále ďalej a ďalej. Lebo jednoducho zistí, že niet kam. Činnosť je stále taká istá, stereotypná a máte dve možnosti. Buď to nejako vydržíte až do dôchodku alebo skúsite niečo nové a dynamickejšie.

5 tipov na riešenie:

1. Analyzujte

Zamyslite sa nad tým, čo vás to vlastne na vašej práci neteší a čo by ste, naopak, uvítali. Kedy u vás nastal tento zlom a uvedomili ste si, že už vás to nebaví? Vedeli by ste si predstaviť pri akejkoľvek malej zmene zotrvať v zamestnaní?  Na záver zvážte všetky pre a proti.

2. Narušte rutinu

Zamestnanie si môžete urobiť zaujímavejším aj celkom sami: pomocou premenlivého tempa práce, učenia sa nových slovíčok počas rannej kávy, hľadaním nových miest na obed alebo stávkou s kolegami, kto spraví danú prácu rýchlejšie. Fantázii sa medze nekladú.

3. Striedajte sa s kolegami

Osvedčenú zbraňou proti stereotypu je striedanie. Najmä v pracovných kolektívoch s čisto rutinnou prácou. Napríklad pri pásovej výrobe sa snažte čo najčastejšie striedať na jednotlivých úsekoch a s kolegom v kancelárii sa skúste vymeniť pri činnostiach, ktoré pre vás predstavujú rutinu, ale zvládnete ich obaja. Možno, že jeho rutina bude pre vás zaujímavou prácou a naopak.

4. Meňte poradie

Skúste každý deň prechádzať rutinnými aktivitami v inom poradí. Kašlite na silu zvyku a občas v rámci možností zmeňte aj miestnosť, prostredie, ľudí okolo, spôsob práce, pomôcky či programy.

5. V špičke predveďte výkon

V čase svojej najlepšej výkonnosti, väčšinou to býva dopoludnie, sa venujte ťažším úlohám. Rutinné aktivity si nechajte na hodiny, keď už budete pociťovať únavu a za stereotyp budete možno aj vďační. Navyše vám tieto posledné činnosti pôjdu lepšie vďaka vedomiu, že ste už splnili veľa dôležitých vecí.

6. Zmeňte pozíciu alebo prácu

Ak už ste v slepej uličke, neostáva nič iné než zmeniť prácu. Novú pracovnú pozíciu, ktorá vás osloví, môžete nájsť aj v tom istom podniku. Niekedy sa stačí so svojim šéfom dohodnúť na odlišných úlohách. Pokiaľ však túžite po úplne novom vzduchu, nebojte sa zmeny a pátrajte po voľných miestach vo svojom odbore alebo aj niečom inom, čo by ste radi vyskúšali a necítite sa v tom až taký ľavý. Veď zmena je život a risk je zisk!

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac