Typológia zamestnancov

Základné delenie, plus aké reakcie od nich očakávať?

Kto mal na škole aspoň nejaké tie základy psychológie, nie je mu ničím neznámym základná typológia osobnosti. Na svedomí ju majú dvaja vážení páni, a to Hyppokrates a Galen. Sangvinik, flegmatik, cholerik či melancholik? Pozrite sa, ako sa tieto štyri rôzne tpy ľudí prejavia v zamestnaní.

1. Sangvinik: ako búrka, ktorá rýchlo prehrmí

V teórii: základnými črtami sú optimistickosť, veselosť, spoločenskosť. Ide o pohyblivý typ, ktorý sa rýchlo pre niečo nadchne, ale rovnako rýchlo ho to aj prejde.

V praxi: na porade sa medzi prvými „namotá“ na nové riešenia, projekty, aktivity. Rád by viedol, navrhoval, prikazoval, komandoval. Danosti na to má. Avšak, s ich využitím je to už slabšie. Keď sa stretnete o týždeň alebo o mesiac, zistíte, že všetko zostalo po starom a nadšenie s motiváciou dávno vyprchali. Ale stále sa dá veľmi ľahko získať pre vaše ďalšie idey a inovácie.

2. Flegmatik: asi mu to je všetko jedno

V teórii: Vyznačuje sa pokojnosťou až pomalosťou, spoľahlivosťou, ale pritom i nevýraznosťou. Nečakajte od neho žiadne výbuchy vášne ani hnevu, jeho nálady nie sú obzvlášť dramatické.

V praxi: Zadali ste mu ako zamestnávateľ novú úlohu, no vidíte, že sa s ňou len veľmi málo pohol dopredu. Iní by boli nervózni, stresovali a obávali sa o svoje miesto. Ale z jeho pohľadu vyčítate: Nejako bude. Mám to „na háku“. Môžete si byť pri ňom istí jednou vecou, teda vlastne dvoma – konflikt tu nehrozí, ale rovnako tak ani akcia.

3. Cholerik: rád rozdáva tituly

V teórii: Charakterizujú ho vlastnosti ako výbušnosť, neprispôsobivosť, netolerantnosť, kritickosť. Jeho emócie sú ako na hojdačke – raz je hore, raz je dole…

V praxi: Ak ho práve nejdete pochváliť, ale naopak, radšej sa na to vopred pripravte. Možno si prizná vlastnú chybu, no rovnako tak nezabudne ani na vás. Pozor, aby ste z takejto konfrontácie nevyšli s niekoľkými titulmi navyše! Výhodou pri tomto type človeka je však jeho kritickosť, dokáže byť v práci mimoriadne pedantný.

4. Melancholik: ako sivá myš

V teórii: predstaviť si ho môžete ako nesmelého, uzavretého, depresívneho až precitlivelého. Len pomaly si vytvára vzťahy s okolím, no o to trvalejšie.

V praxi: takýmto ľuďom sa dá zvyčajne veriť, práve vďaka ich uzavretosti. No ak pracujú v tíme, veľká zábava to s nimi nebude. Snažia sa čo najrýchlejšie si odrobiť svoje povinnosti a potom rýchlo ako myši „zdrhnú“ domov. Ich hlavným mottom je: Hlavne nenápadne. A v tom je ten problém.

Na základe týchto charakteristík to možno vyzerá, že žiaden zamestnanec nie je ideálny. No pravdou je, že neexistuje človek, ktorý by mal čisté vlastnosti len jedného typu, väčšinou nájdeme kombinácie aspoň dvoch. A to hneď o čosi viac zvyšuje šancu mať dobrého zamestnanca, čo poviete?

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac