Únava v práci

 5 spôsobov, ako nemať „prispatých“ zamestnancov

Poznáte to: ráno vstávali o šiestej alebo aj skôr a v niektoré dni vyzerajú ako chodiace mŕtvoly. Doslova. Neprítomný pohľad, bledá tvár a spomalené reakcie. Väčšinou sa to zlepší v čase okolo obeda, no občas ani to nie.  Čo s nimi? Viete im pomocť i vy ako zamestnávateľ?

Máloktorí ľudia sú ranné vtáčatá, ktoré, ako sa hovorí, ďalej doskáču. Niektorí sú radi, ak na piaty pokus vyskočia z postele a aj to nakrivo… Hľadať možnosti, ako im to v každodennom pracovnom živote uľahčiť preto má zmysel. A nemusí to byť vôbec také zložité.

1. Doprajte im čas na desiatu

Alebo oneskorené raňajky, jednoducho nejaké občerstvenie, ktoré ich postaví na nohy. Kávička, ovocný džús, niečo malé pod zub. Tých pár minút vás predsa nezabije a im pomôže. Je to najmenej, čo pre nich môžete v tomto smere urobiť. Výsledkom bude väčšia efektivita a chuť do práce, a povedzme si na rovinu, i do života.

2. Zabezpečte im ovocie do práce

Dostatočný príjem vitamínov a minerálov pomáha bojovať proti únave a vyčerpaniu. Preto niet lepšej prevencie, ako mať vo vašej firme zabezpečené ovocie na dennej báze. Takýmto dovozom sa dnes už venuje niekoľko spoločností. Stačí si vybrať podľa preferencií.

3. Ukážte im cviky do kancelárie

Či už si zavoláte odborníka, venujúceho sa strečingu, joge, alebo si sami naštudujete niekoľko efektívnych cvikov, vhodných i do kancelárie, je na vás. Snažte sa však tieto informácie a zručnosti posunúť na čo najviac vašich kolegov, aby vedeli, že aj prácu si môžu spestriť. Nemusia sa im zatvárať oči, hučať im v hlave, o zaspávaní ani nehovoriac.

4. Dovoľte im hudbu na pracovisku

Aj ticho ubíja, ak je ho priveľa. A najmä zrána v práci vie veľmi rýchlo navodiť únavu a otupenosť. Pokiaľ sa vaši zamestnanci nevedia dohodnúť na štýle hudby, povoľte im aspoň slúchadlá. Samozrejme, nie vždy a za každých okolností, no takúto možnosť by mať mohli. Niekedy je to veľmi dobrý spôsob, ako sa „nakopnúť“ a „hecnúť“ hneď zrána.

5. Doprajte im zdravý obed alebo vychádzku za ním

Ak máte vo firme k dispozícii vlastnú kuchynku, postarajte sa o to, aby jej denné menu spĺňalo požiadavky zdravej a vyváženej stravy. Pokiaľ túto možnosť nemáte, odporučte svojim zamestnancom niektoré reštaurácie s takýmito ponukami v okolí. Motivujte ich, aby sa pravidelne spoločne prešli, rozhýbali sa, zdravo najedli i socializovali namiesto toho, aby narýchlo „zbaštili“ niečo nezdravé, mastné, málo výživné.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *