Zamestnanci a riziko kŕčových žíl

Pre ktoré zamestnania platí zvýšená výstraha?

Pocitmi ťažkých unavených nôh sa to len začína, pokračuje vystúpením žíl nad povrch pokožky a môže sa to skončiť až nebezpečnými zápalmi či vredmi. Kŕčové žily postihujú viac ako 50 percent populácie, pričom nimi trpia viac ženy ako muži. Rizík na ich vznik je viac a mnohé sa viažu aj ku konkrétnemu pracovisku.

Hovoríme im aj varixy a hoci sa na prvý pohľad zaraďujú najmä medzi estetický problém, tieto tmavomodré až fialové cievy prinášajú so sebou oveľa závažnejšie zdravotné komplikácie. Napríklad zápal žíl, bercový vred, žilovú trombózu či dokonca pľúcnu embóliu.

Prečo vznikajú kŕčové žily?

Veľkú úlohu tu hrá dedičná predispozícia, ale významnými faktormi ich vzniku sú aj tehotenstvo, obdobie klimaktéria, obezita, fajčenie, nedostatok pohybu a v nekonečnom rade sedavé zamestnanie. Čo sa týka práce, rizikové je aj dlhé státie či celodenné nosenie úzkeho, sťahujúceho šatstva alebo nepohodlných topánok, obmedzujúcich prietok krvi v dolných končatinách.

Rizikové zamestnania

  • čašníci
  • kuchári
  • predavači
  • administratívni pracovníci (účtovníci, úradníci, sekretári)
  • kaderníci
  • lekári
  • stewardi
  • sprievodcovia vo vlaku
  • šoféri

Prevencia pred kŕčovými žilami v práci

Vykladajte si nohy kedykoľvek na to máte možnosť. Použite vedľajšiu stoličku, prípadne inú časť nábytku. Robte si často malé prestávky, ktoré prerušia dlhé sedenie alebo státie – prejdite sa po niečo alebo nohy jemne ponaťahujte, krúťte nimi v členkoch. Vhodnou voľbou sú aj elastické pančuchy, podkolienky, pri pokročilejších problémoch aj sťahovacie obväzy, ktoré vám pomôžu udržať svalovú tonus a zabránia hromadeniu prebytočnej tekutiny. A čo môžete urobiť mimo práce sami pre zdravie vašich nôh? Dajte si každý večer krátku studenú sprchu, ktorou oživíte nohy, zbavíte ich napätia a lepšie rozprúdite krv. Vo voľnom čase sa pravidelne venujte nejakému športu a do svojho jedálnička zaraďte dostatok vlákniny.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac