Je rozdiel v tom, ak sa vám len nechce „makať“ a v tom, keď už nevládzete pracovať, rozmýšľať, fungovať. Pridajú sa k tomu pocity ako zúfalstvo, depresia, nespokojnosť. Máte chuť niekam ďaleko ujsť a hoci žijete prácou na 110 percent, v skutočnosti v nej už vôbec nenapredujete. Leziete na nervy okoliu i sebe.
Podľa portálu Zdravie.sk, poradenského psychológa a psychoterapeuta Mgr. Daniela Herdu sa syndróm vyhorenia (burn out syndrome) definuje ako prežívanie vyčerpania a nezáujmu o veci dlhšiu dobu, čo následne vedie k zhoršeniu výkonu v práci.
Príznaky syndrómu vyhorenia
Ak si na sebe všimnete problémy s pozornosťou, viac zabúdate a menej si pamätáte, pravdepodobne máte problém…
Pokiaľ sa ku tomu pridajú ešte aj komplikácie so vzťahmi v zamestnaní i doma, zníži sa váš výkon, no napriek tomu ste stále prácou posadnutý, gratulujeme, ste v druhom leveli.
Keď už sa prestávate starať o svoj zovňajšok, ste stále nespokojní a uhundraní, všímate si na sebe určité zdravotné následky, ako napríklad tráviace problémy či ťažkosti s dýchaním a srdcom, zastavte sa, lebo ste sa dostali až do tretieho levelu.
Do štvrtého už, prosím, nechoďte, lebo by ste mohli skončiť na psychiatrii alebo v nemocnici.
Ide o totálne vyčerpanie – fyzické, emocionálne a mentálne. Vyplienenie všetkých zásob energie a zdrojov motivácie. Zostáva len pocit prázdnoty a úplnej nezmyselnosti všetkého.
Rizikové povolania
- lekári a zdravotné sestry
- opatrovatelia
- učitelia
- novinári a redaktori
- marketingoví a PR kozultanti
- manažéri, vedúci pracovníci, generálni riaditelia
- administratívni pracovníci
Riešenia syndrómu vyhorenia
Základné: naučte sa oddeľovať prácu a súkromie, prehodnoťte svoje ciele a priority, nezabúdajte oddychovať, nerobte prácu navyše, poproste kolegov alebo šéfa o pomoc, vyhľadajte psychológa, skúste jogu a meditáciu
Radikálnejšie: vezmite si dovolenku a to poriadne dlhú, zmeňte prácu, spravte v živote zásadné zmeny, vyskúšajte niečo nové.
Najdôležitejším faktom je, aby si človek uvedomil, že sa u neho prejavujú znaky vyhorenia a začal proti nim bojovať. Niekedy stačí vykonávať jednoduché činnosti, pri ktorých príde na iné myšlienky.

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.
Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie
Čítať Viac

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…
Čítať Viac

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!
Čítať Viac