Zamestnanci, pozor na syndróm vyhorenia: kedy vám hrozí?

Je rozdiel v tom, ak sa vám len nechce „makať“ a v tom, keď už nevládzete pracovať, rozmýšľať, fungovať. Pridajú sa k tomu pocity ako zúfalstvo, depresia, nespokojnosť. Máte chuť niekam ďaleko ujsť a hoci žijete prácou na 110 percent, v skutočnosti v nej už vôbec nenapredujete. Leziete na nervy okoliu i sebe.

Podľa portálu Zdravie.sk, poradenského psychológa a psychoterapeuta Mgr. Daniela Herdu sa  syndróm vyhorenia (burn out syndrome) definuje ako prežívanie vyčerpania a nezáujmu o veci dlhšiu dobu, čo následne vedie k zhoršeniu výkonu v práci.

Príznaky syndrómu vyhorenia

Ak si na sebe všimnete problémy s pozornosťou, viac zabúdate a menej si pamätáte, pravdepodobne máte problém…

Pokiaľ sa ku tomu pridajú ešte aj komplikácie so vzťahmi v zamestnaní i doma, zníži sa váš výkon, no napriek tomu ste stále prácou posadnutý, gratulujeme, ste v druhom leveli.

Keď už sa prestávate starať o svoj zovňajšok, ste stále nespokojní a uhundraní, všímate si na sebe určité zdravotné následky, ako napríklad tráviace problémy či ťažkosti s dýchaním a srdcom, zastavte sa, lebo ste sa dostali až do tretieho levelu.

Do štvrtého už, prosím, nechoďte, lebo by ste mohli skončiť na psychiatrii alebo v nemocnici.

Ide o totálne vyčerpanie – fyzické, emocionálne a mentálne. Vyplienenie všetkých zásob energie a zdrojov motivácie. Zostáva len pocit prázdnoty a úplnej nezmyselnosti všetkého.

Rizikové povolania

  • lekári a zdravotné sestry
  • opatrovatelia
  • učitelia
  • novinári a redaktori
  • marketingoví a PR kozultanti
  • manažéri, vedúci pracovníci, generálni riaditelia
  • administratívni pracovníci

Riešenia syndrómu vyhorenia

Základné: naučte sa oddeľovať prácu a súkromie, prehodnoťte svoje ciele a priority, nezabúdajte oddychovať, nerobte prácu navyše, poproste kolegov alebo šéfa o pomoc, vyhľadajte psychológa, skúste jogu a meditáciu

Radikálnejšie: vezmite si dovolenku a to poriadne dlhú, zmeňte prácu, spravte v živote zásadné zmeny, vyskúšajte niečo nové.

Najdôležitejším faktom je, aby si človek uvedomil, že sa u neho prejavujú znaky vyhorenia a začal proti nim bojovať. Niekedy stačí vykonávať jednoduché činnosti, pri ktorých príde na iné myšlienky.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac