Zamestnávatelia: toto v roku 2019 určite využite

Spôsoby, ako zvýšiť záujem zamestnancov o preventívne prehliadky

Ministerstvo zdravotníctva má v pláne podporiť zodpovednosť za zdravie, zdravý životný štýl a zvýšiť kvalitu života. Takisto chce zvýšiť informovanosť o dôležitosti preventívnych prehliadok. V rámci projektu s názvom „Rok prevencie“ hráte aj vy ako zamestnávatelia v tomto bode dôležitú úlohu, z ktorej môžete ťažiť.

Čo zahŕňa Rok prevencie a ako do neho zapojiť i svoju firmu?

Projekt „Rok prevencie“ predstavili začiatkom decembra ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, hlavný hygienik SR Ján Mikas a hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Jana Bendová. Pomocou osvety a adresného pozývania poistencov na kontroly chcú zvýšiť záujem o preventívne vyšetrenia. Od januára sa rezort zdravotníctva zameria na vzdelávanie verejnosti pomocou seminárov a diskusií, letákov, mobilných aplikácii, či násteniek. Rizikoví pacienti dostanú osobitné pozvania najmä na screening hrubého čreva, krčka maternice a prsníka.

Informácie o tom, na čo má zamestnanec právo v rámci zdravotnej starostlivosti môžete rozširovať i vy vo svojej firme, oboznámiť ostatných s novinkami, zapájať sa do diskusií, organizovať vlastné semináre s odborníkmi, tvoriť vlastné informačné nástenky a brožúry.

Začnite zdravotnú osvetu vo vašej firme so službou FRESH

Najjednoduchšou možnosťou, ako začať so zdravotným programom, je celoročné vzdelávanie zamestnancov pomocou služby FRESH. Ide o mesačnú predplatnú službu formou redakčných článkov alebo materiálov na ďalšie spracovanie s vašimi vlastnými komentármi. Vďaka nej sa jednoducho staráte o zdravie, využívanie zdravotných benefitov a informovanosť vašich zamestnancov v tejto oblasti. Viac informácii sa dozviete na webe http://www.freshzdravie.sk/.

Preventívna prehliadka v číslach

Hoci na ňu máme zo zákona nárok bezplatne, podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne preventívnu prehliadku u všeobecného lekára absolvuje len necelých 40 % dospelých. Toto číslo je nedostatočné a každé dva roky by si mal na ňu nájsť čas každý. Môže pomôcť včas odhaliť závažné ochorenia, predísť zdravotným komplikáciám a chronickým ochoreniam.  Prevencia je navyše omnoho lacnejšia a účinnejšia ako neskoršia liečba.

Zo štatistík vyplýva, že pri preventívnych prehliadkach sú dôslednejšie ženy – 32 % oproti 29% percentám mužov. Najčastejšie pritom preventívne prehliadky navštevujú až ľudia po šesťdesiatke. No práve tí najrizikovejší pacienti, ako napríklad ľudia s vysokým krvným tlakom, trpiaci obezitou, či fajčiari sa prevencii zámerne vyhýbajú.

Ktoré najčastejšie ochorenia môže odhaliť preventívna prehliadka?

 • cukrovka
 • vysoký krvný tlak
 • vysoký cholesterol
 • nadváha a obezita
 • rakovina hrubého čreva
 • anémia (chudokrvnosť)
 • porucha srdcového rytmu
 • porucha funkcie obličiek
 • porucha funkcie pečene
 • zápal močových ciest

Bezplatné poradne zdravia aj pre zamestnancov

Pri každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva fungujú poradne zdravia. Spolu ich je na Slovensku 37. V roku 2017 ich navštívilo približne 10-tisíc pacientov. Odborníci pacientom urobia základné vyšetrenia a na základe ich výsledkov im odporučia optimalizáciu ich zdravotného stavu. Zameriavajú sa na zdravú výživu, odvykanie od fajčenia a očkovanie. Poradenstvo pozostáva z merania krvného tlaku, tepovej frekvencie, biochemického vyšetrenia krvi, vyšetrenia cholesterolu, glukózy, zmerania telesnej výšky a hmotnosti. Zisťujú sa takisto aj rodinné a osobné anamnézy, či stravovacie zvyklosti a sklon k pravidelnému pohybu.

Prehľad preventívnych vyšetrení, na ktoré majú zamestnanci nárok

 • Preventívna starostlivosť o dospelých (raz za dva roky, darcovia krvi raz za rok)
 • Preventívna gynekologická prehliadka (raz za rok)
 • Preventívna prehliadka u zubného lekára (raz za rok)
 • Urologická preventívna prehliadka (nad 40/50 rokov raz za tri roky)
 • Preventívna gastroenterologická prehliadka (nad 50 rokov raz za desať rokov)

 

Viac informácií o Roku prevencie nájdete aj na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva SR:  http://www.health.gov.sk/ 

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *