Zaskočila vás bolesť hlavy v práci? Tipy, ako si pomôcť a predísť jej

Pracovať osem alebo dokonca dvanásť hodín je samo o sebe ťažké, nieto keď vás ešte pobolieva hlava. Migréna, nízky tlak alebo začínajúce ochorenie? Nech už je príčina akákoľvek, nemali by ste ju ignorovať. Prichádzate tak o produktivitu, kreativitu i dobrú náladu.

Príčiny bolesti hlavy

Podľa portálu Zdravie.sk existuje viacero teórií o tom, ako vzniká bolesť hlavy. Niektoré predpokladajú, že príčinou je podráždenie nociceptorov (receptorov bolesti) vplyvom stresu, zvýšeným svalovým napätím alebo rozšírením krvných ciev. Iné štúdie poukazujú na patologické zmeny neurotransmisie, najmä na poruchy rovnováhy serotonínu. Každopádne bolesť hlavy nás vie ochromiť aj na niekoľko hodín. Preto sa oplatí mať „v zálohe“ niekoľko trikov na jej zvládnutie.

4 Tipy proti bolesti hlavy

1. Pitný režim a dostatok horčíka

Je to jednoduché. Pokiaľ telu nedodáte dostatočné množstvo tekutín,  zhustí sa vám krv, spomalí sa zásobovanie buniek kyslíkom a vás začne bolieť hlava. Preto dodržiavajte pravidelný a dostatočný pitný režim. Najlepším výberom je čistá voda v objeme aspoň dva litre denne. Môžete ju dopĺňať minerálkami, ovocnými šťavami či čajmi. Je tu však ešte jeden minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu pri pri prevencii pred bolesťou hlavy a nielen tou. Potrebujú ho aj nervy, svaly či zuby. Ide o horčík, ktorý nájdete či už vo forme šumivých tabliet alebo piluliek. Z prírodných zdrojov sú to najmä banány, špenát, orechy. Minerálne vody sú tiež vďačným zdrojom. Naopak, káva, niektoré čaje, alkohol, priveľa sladkých a tučných jedál  zhoršujú vstrebávanie tohto dôležitého minerálu. 

2. Medovka lekárska

Ak majú vaše bolesti hlavy korene v strese, pomôže vám medovka. Táto protistresová bylinka zaženie smútok, úzkosť i nervozitu. Dve čajové lyžičky sušených rastlín zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody. Nechajte desať minút lúhovať a pite trikrát denne. Po troch týždňoch si doprajte mesačnú pauzu. Ak majú vaše bolesti hlavy korene v migréne, riešením je medovková tinktúra zo sušených byliniek a bieleho alkoholu. Do hlbšej sklenenej nádoby nasypte medovku a zalievajte ju silnejším bielym alkoholom až dokiaľ hladina nebude siahať aspoň dva centimetre nad úroveň rastlín. Dva týždne lúhujte, občas premiešajte a preceďte. Tinktúrou si potierajte spánky a malo by sa vám pri migréne uľaviť.

3. Červený melón a uhorky

Nielen pitný režim, ale aj voľba potravín, ktoré sú bohatšie na obsah vody, môže zavážiť pri bolestiach hlavy. Bolesti hlavy sú často spojené s dehydratáciou, preto je dobré jej predchádzať. Okrem pohára s vodou vám pomôže napríklad červený melón, (až 90% vody) alebo uhorky (až 96%). Okrem toho v nich nájdete aj dôležité minerály ako horčík a draslík, ktoré pri dehydratácii strácame a ich nedostatok prispieva k bolestiam hlavy.

4. Masáž

Ak vás prepadne bolesť hlavy, masírujte si ju špičkami prstov podobne, ako pri umývaní vlasov. Prstami alebo kefou sa pohybujte v malých kruhoch v oblasti krku, spánkov a čela. Oplatí sa vyskúšať aj tzv. bodový tlak, ktorý aplikujete po stranách dolnej časti nosa, po stranách medzi koreňom nosa a očami, nad stredom očí pod obočím a na vonkajšej strane očí pod obočím. Večer alebo ráno môžete použiť mandľový alebo sezamový olej. Postupujte od nosa smerom k ušiam. Nechajte olej pôsobiť 15 minút, potom zmyte.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac