Neignorujte stravovacie návyky zamestnancov

Zdravá a vyvážená strava ide ruka v ruke s výkonnosťou v práci

Určite to poznáte. Vstávajú skoro ráno do práce, ešte im nechutí jesť. Dajú si tak maximálne kávu, aby to nejako prežili. Prvým jedlom je pre nich často až obed. No nie je to vždy „veľká sláva“.  Hľadajú niečo, čo sa dá rýchlo zjesť a nasýti na veľmi dlhý čas. Vyhrávajú fastfoody, bistrá a veľké gramáže nevýživného jedla. Čo s tým môžete urobiť vy, ako ich zamestnávateľ?

Aby sme boli dlhodobo zdraví, fit a výkonní, mali by sme spať 7-8 hodín, jesť 5-krát denne vyváženú stravu a pravidelne sa hýbať. No povedzme si pravdu, bežný pracujúci človek môže o tom prvom snívať, o druhom v podstate tiež a na tretie mu už nezostávajú sily. Ale vy ako zamestnávateľ môžete prispieť k tomu, aby sa tieto pomery aspoň čiastočne zlepšili.

Priestor na desiatu

Ak chodia vaši zamestnanci do práce veľmi skoro ráno, je pochopiteľné, že nie každý sa doma stihne alebo chce v takom čase najesť. Preto by im určite padla veľmi vhod možnosť dopriať si náhradu raňajok chvíľu po príchode do práce. Desiata z domu alebo bufetu ako čiastočná náhrada zameškaných raňajok ich premení zo „zombies“ na aktívnych členov vašej firmy.

Pestrejšie možnosti obeda

Ak už na nič iné, tak aspoň na obed by sa mal každý zamestnanec tešiť. Zariaďte, aby v ponuke jedál vo firemnej kuchyni neboli stále tie isté jedlá. Takisto sa postarajte o to, aby si na svoje prišli i vyznávači zdravej výživy. Prípadne im dajte tipy na stravovacie zariadenia so zdravou a pestrou výživou v okolí. Výsledkom môže byť namotivovanie väčšiny zamestnancov na niečo nové, čo navyše prospieva ich organizmu.

Zdravé občerstvenie a rozšírený pitný režim

Dnes už existuje niekoľko firiem, ktoré majú zavedený dovoz čerstvého ovocia. Zamestnanci tak majú postarané o zdravú desiatu alebo olovrant. Či už ide o sezónne, domáce alebo i exotické ovocie, všetky sú plné vitamínov a výber je len na vás. Takisto môžete zaviesť doplnkový pitný režim – okrem „vždy kriesiacej“ kávy a pitnej vody ponúknite i minerálky či ovocné šťavy.

Vzdelávanie v oblasti zdravej výživy

Čím viac budú vaši zamestnanci vedieť o zdravej výžive, tým viac sa jej budú chcieť pridržiavať. Najjednoduchšími spôsobmi sú vzdelávanie prostredníctvom firemného elektronického časopisu zameraného na zdravie a pravidelné organizovanie prednášok s odborníkmi (lekári, tréneri, výživoví poradcovia). Uvidíte, koľko ľudí takéto niečo s radosťou uvíta.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *