Práca v stoji a kŕčové žily

Toto sú zamestnania, kde vám hrozia najväčšie riziká

Kŕčové žily nielen, že dobre nevyzerajú a nútia nás potom svoje nohy skrývať, ale znamenajú aj zdravotné komplikácie. Hoci v počiatočnom štádiu sú takmer nenápadné, po čase sa zvyšuje riziko trombózy a následnej embólie, kedy hrozí až smrť. Preto niet nad prevenciu, pri niektorých zamestnaniach možno ešte o niečo väčšiu…

Charakteristika kŕčových žíl

Podľa najčítanejšieho webového portálu o zdraví – Zdravie.sk, kŕčové žily (varixy) charakterizujeme ako vakovité rozšírenie steny podkožných žíl. Bývajú stočené a vystupujú nad úroveň kože. Zvyčajne majú tmavomodrú farbu a najčastejšie sa vyskytujú na predkoleniach.

Nezabúdajte: každá žila v ľudskom tele sa môže stať kŕčovou!

Ide o pomerne rozšírené ochorenie cievneho systému a postihuje dvakrát častejšie ženy než mužov. Pre mnohých ľudí však kŕčové žily predstavujú len chybičku krásy a zdravotné dopady problému im dôjdu až vtedy, keď sa ozvú bolesti, objavia sa zápaly či dokonca vredy.

Čo sa to so žilami deje?

Zdravé žily majú chlopne, umožňujúce plynulé prúdenie krvi len jedným smerom a zabraňujúce spätnému toku. Ak sa však chlopne oslabia a úplne sa neuzatvárajú, krv sa vracia naspäť, jej prúd je zmenšený, postupne sa hromadí a výsledkom sú práve kŕčové žily.

Faktory prispievajúce ku kŕčovým žilám:

  • pohlavie
  • dedičnosť
  • ďalšie civilizačné ochorenie
  • životospráva
  • nedostatok pohybu
  • druh povolania

Kŕčové žily verzus práca v stoji

Podľa výskumov, kŕčovými žilami častejšie trpia ľudia, ktorí väčšinu pracovného času stoja na nohách. Z toho vyplýva, že varixy vznikajú a rozširujú sa najmä pri dlhodobej zvýšenej záťaži.

Medzi rizikové povolania patria napríklad čašníci, kuchári, predavači, kaderníčky, lekári. Každý, kto pri svojej práci väčšinu dňa prestojí, si teda „koleduje“ o kŕčové žily. Skôr či neskôr. „Klincom do rakvy“ je často aj nevhodná obuv – na opätkoch, pritesná, ktorú majú niektorí zamestnanci ako povinnú v rámci svojho friemného dresscode.

Pohybom proti kŕčovým žilám

Najvhodnejšie športy proti kŕčovým žilám sú tie, pri ktorých dochádza k rytmickému pohybu v členkovom kĺbe, v kombinácii so svalovou prácou lýtkových svalov. Sem patrí turistika, beh, plávanie, tanec alebo bicyklovanie. Výber je len na vás. Každý z týchto športov vaše žily ocenia a potom sa nemusia premeniť na kŕčové.

Dobrou prevenciou sú aj cviky ako „bicyklovanie“ nohami v ľahu, krúženie členkami do oboch strán, či výpony na špičkách.

 

Služba Fresh patrí k zdravotným benefitom, ktoré pomáhajú udržať „živú“ komunikáciu na tému zdravia na pracovisku. Fresh tiež predstavuje prevenčný nástroj celoročného vzdelávania v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu pre celú firmu. Zamestnanci tak majú každý mesiac k dispozícii novinky z oblasti zdravia, rady od lekárov a psychológov na konkrétne témy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Organizačná psychologička Kristína Pomothy: Úspešné spoločnosti ponúkajú bezpečné, vyvážené a slobodné pracovné prostredie

Kristína Pomothy je organizačná psychologička, ktorá pomáha firmám zmeniť pracovné prostredie na efektívnejšie. Venuje sa pozorovaniu vzťahov na pracovisku, fungovaniu ...
Čítať Viac
trapasy v práci

Trapasy v práci – toto by ste asi nechceli zažiť…

Trapasom sa občas nevyhne nikto z nás. V tom lepšom prípade sa nám stanú na mieste, kde nechodíme denne a ...
Čítať Viac
stereotyp v praci

Stereotyp v práci? Takto s ním zabojujete!

Presne viete, v ktorý deň vás čo bude v práci čakať? Alebo sú všetky na “jedno kopyto” ako cez “kopirák”? ...
Čítať Viac